Aktuality

Do primátorovy pracovny zavítal velmistr bojových umění

Primátor Antonín Staněk přijal dnes na radnici Rolanda Maroteauxe, velmistra japonských bojových umění školy Takeda Ryu a prezidenta evropské asociace bojových umění v jedné osobě. Oba si vzájemně vyměnili pamětní medaile, ale také se vzájemně obohatili o nové názory.

Filozof a pedagog Maroteaux se podílel na rozvoji Ju jutsu v Evropě. „Bojová umění jsou spojena i s filozofií a životním stylem. Moje škola se snaží přenést velmi těžké a staré techniky do dnešní doby,“ uvedl Maroteaux. Podle něj je i život nekonečnou bitvou, k níž je nutné přistupovat s otevřenou myslí. „V našem boji nemáme nepřítele, ale soupeře,“ dodal.

Primátor Staněk ve filozofii bojového umění rád zaznamenal i antické paralely stejně jako tendenci vyhýbat se konfliktům. „Zaujalo mě i to, že nevyjadřujete nesouhlas se soupeřem, ale naopak jen vlastní názor,“ řekl primátor.

Velmistr přijel poprvé do Česka na pozvání olomoucké školy Iaido Takeda-Ryu Maroto-Ha. Mezinárodního setkání se účastní i bojovníci z Belgie, Malty a Španělska. „Do neděle máme na programu odborný seminář na zvýšení úrovně umění a zkoušky na vyšší technické stupně,“ uvedl za olomoucké pořadatele Filip Manek.

Japonským bojovým uměním podle školy Maroto-Ha, což je japonská podoba velmistrova jména, se v Olomouci věnuje pět desítek lidí. Po dnešní velmistrově návštěvě je možné, že se jedno z pravidelných světových setkání milovníků japonských bojových umění s názvem Tai-Kai uskuteční právě v Olomouci.